Cyber zločin

Proč Cyber zločin představuje reálnou hrozbu? Již není společnosti, která by neměla ve své firmě počítače. Většinou už manažeři společností, politici, ale i liniový manažeři používají naprosto běžně počítače – je to běžnou součástí našeho života. Mnoho lidí ale stále přistupuje k počítači, jako k něčemu kouzelnému, utajenému, zvláštnímu a podobně. Přitom počítače nekoušou – jsou jen našimi pomocníky. Můžeme na nich psát dokumenty – např. strategie, smlouvy, rozvahy či rozpočty. Můžete mít uchované i soukromé informace a data (soukromé fotky, videa, dopisy).
Jenže vrcholoví manažeři často k této technice přistupují tak, že si ji nechají spravovat od neodborníků, kteří jim sice nainstalují nějaký program, či zálohují data v počítači …. ale už se nikdy nedozví, že jim mohou takto zcizit nějaká citlivá data.
 
Jak je to vůbec možné?
Je to velmi jednoduché. Podívejte se na následující rozdíly:
 
Kdysi dávno ….
Fero měl tajnou smlouvu, která se neměla dostat mezi jiné lidi. Karel Vychytralý se chtěl ke smlouvě dostat. Musel se tedy dostat do blízkosti smlouvy, půjčit si ji a jít ji zkopírovat. Trvalo mu to 5 minut, než si kopii 10 stránek udělal. Během té doby se musel zabavit Fera, aby nevěděl, že jeho smlouvu kopíruje.
 
Dnes
Jirka má celou strategii firmy na svém notebooku – je dlouhá 30 stran. Je úspěšným podnikatelem a tak se chce konkurence dozvědět, co má „za lubem“. Karel Vychytralý je dnes „počítačový mág“, který si stáhl několik prográmků z internetu (zadarmo, jednoduše je vygooglil). Se 70% pravděpodobností bude úspěšný – zkopíruje si nejen 30 stránkový podnikatelský plán, ale i důležité smlouvy na svůj počítač. Zmákne to jen za 1-2 minuty.
Ovšem problémem je to, že Jirka ani nemá tušení, že někdo kopíruje data z jeho počítače. Navíc … asi tak za 10 sekund mohou být tato data na druhé straně zeměkoule.
 
V dnešním světě je možné krást data, která nemají svoji fyzickou podobu – jsou to jen shluky 0 a 1, uložená na počítači, na serveru v internetu, či uložená na flash disku. Opět cyber zločin.
 
Lze tomu předejít?
My máme pro vás kompletní individuální řešení přímo na míru vašim potřebám.
Konzultace

Naši specialisté mají zkušenosti s bezpečnostními řešeními. Umíme se postarat o váš počítač.

 

Obchodní angličtina - online výuka angličtiny metodou Imitum